Sjakknasjonen Norge

  • Artikkel

Verdensmesteren er jo norsk, men hvordan ligger vi ellers an som sjakknasjon? Her er siste oversikt i fra FIDE. Rangeringa er basert på ratingsnittet til de 10 beste spillerne fra hver nasjon…

Innbyggertall: 

Norge: 5,258 millioner

Georgia: 3,717 millioner

Serbia: 7,022 millioner

Croatia: 4,154 millioner

Topp 100-lista over spillere.

Resultatene fra OL i sjakk (Lag) fra 1924 fram til nå.

Tilsiget:

Topp 100-lista over juniorspillere.

Når det kommer til tv-sjakk er vel Norge øverst på lista, kanskje vil det bety mye på sikt? Her er bare noen få tall og faktorer tatt med, mer interessant hadde det vært å se på utviklinga f.eks. de siste 10 årene.

Skrevet av Torbjørn Dahl

Nr

1

Land

Russia

Snitt

2740

GM

251

IM

538

Tittelspillere

2589

2China27134636170
3USA270298159798
4Azerbaijan26752431151
5Ukraine266891205571
6India266355108368
7France264750112445
8Armenia26464229127
9Hungary264356121487
10Netherlands26383697370
11Poland263743107423
12England26333664283
13Israel26244361198
14Germany2620962681399
15Spain261353131647
16Czech Rep25963682328
17Georgia25923239132
18Croatia25803264264
19Norway25801535135
20Serbia257157123613
21Romania25682184308
22Cuba25642558336
23Belarus25641829113
24Greece25561430140
25Iran25551522124

Mer om sjakk i Trøndelag på www.hellchess.com

Torbjørn Dahl